اخبار

کلاش مریوان ثبت جهانی شد

فرماندار مریوان از مصوب شدن شهرستان مریوان به عنوان شهر جهانی «کلاش» خبر داد.
کلاش مریوان ثبت جهانی شد

محمد شفیعی ، ضمن تبریک این موفقیت به مردم کردستان به ویژه مردم مریوان و تمامی مسئولان استان، اظهار کرد: همدلی و همراهی مردم و مسئولان در کسب این موفقیت بی نظیر بود.

وی در ادامه به روند جهانی شدن کلاش مریوان اشاره و عنوان کرد: در شورای ثبت جهانی صنایع دستی، پرونده کلاش مریوان تکمیل شده بود و کارشناسان جهانی امسال برای بررسی وضعیت شهرستان و داوری به این شهرستان سفر کردند.

شفیعی با اشاره به اینکه دو پرونده گلیم سیرجان و کلاش مریوان، سهمیه ایران در شورای ثبت جهانی صنایع دستی بودند، گفت: ما بسیار امیدوار بودم که این قضیه به سرانجام برسد که خوشبختانه چنین شد.

وی ادامه داد: برای ثبت جهانی هر اثری شاخصه‌های بسیاری لازم هستند کما اینکه شهرهای دیگری هم در استان کردستان به کلاش بافی مشغول هستند اما شهر مریوان فقط دارای بیشتر شاخصه‌های لازم برای ثبت جهانی بود.

شفیعی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در شهر مریوان، چهار هزار و 553 نفر به این امر مشغول هستند اما کل جمعیت شهرهای دیگر حتی به اندازه این تعداد بافنده کلاش نیست.

رئیس شورای عالی مریوان با اشاره به اینکه پروسه ثبت جهانی، کاری زمان‌بر است، گفت: پرونده ثبت جهانی «غار کرفتو» و «اورامان» از استان کردستان نیز در یونسکو در دست بررسی هستند که امیدواریم آنها نیز به نتیجه برسند.

فرماندار مریوان با اشاره به اینکه یکی از مهمترین پتانسیل های گردشگری و جذب مسافر به مریوان معرفی صنایع دستی است، گفت: یکی از هدف های گردشگری صنایع دستی و شهرستان مریوان در حوزه کلاش بافی در سطح استان کردستان پتانسیل بالای دارد.

وی افزود: با توجه به معرفی شهر نودشه به عنوان شهر ملی کلاش، با پیگیری های لازم و با دعوت از مسئولین سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی جهت ثبت شهرستان مریوان به عنوان شهر جهانی کلاش مقدمات آن را فراهم کردیم.

شفیعی از نصب المان کلاش در ورودی شهر کانی دینار و شهر مریوان و تجهیز هتل ها و مهمانسرا و اقامتگاههای شهرستان جهت حضور رئیس شورای داوری آسیا اقیانوسیه جهت ثبت جهانی شهر مریوان به عنوان شهر جهانی کلاش خبر داد و افزود: ثبت جهانی مریوان به عنوان شهر کلاش می تواند زمینه حضور گردشگران خارجی و داخلی را به این شهرستان و زمینه اشتغال در این حوزه را بیش از گذشته رونق بخشد.

فرماندار مریوان گفت: مریوان در حوزه صنایع دستی قابلیت های فراوانی برای معرفی و جذب گردشگر دارد از این رو فرمانداری پیشگام در حوزه معرفی شهرستان در مرحله اول با معرفی کلاش و تهیه بسته بندی مناسب این کالای ارزشمند را به عنوان سوغات به مسئولین ارشد استانی و کشوری و مهمانان مریوانی هدیه می دهد.

 شفیعی ضمن تأکید بر این موضوع که معرفی مریوان به عنوان هر جهانی کلاش ابتدای معرفی شهرستان مریوان است، لازمه پیشرفت در حوزه گردشگری و جذب مسافر در این شهرستان را حضور همه جانبه مردم و بازاریان در تبلیغ و معرفی توانایی و پتانسیل های مریوان در جامعه و باور مردم مریوان به خود در برند کردن شهر مریوان و بازگرداندن نام و شهرت مریوان به جایگاه واقعی آن ضروری است.

 کلاش پای افزاری است تهیه شده از مواد طبیعی موجود در محیط مانند نخ و چرم که با توجه به خنکی و سبکی آن بسیار مورد توجه بوده و در فصول گرم سال مورد استفاده است.

بازدید [ 175 ]
برچسب ها