اخبار

مراسم گرامی داشت روز جهانی معلولان در مریوان برگزار شد

مراسم روز جهانی معلولین با حضور فرماندار، نماینده مردم شهرستان های مریوان و سروآباد، امام جمعه و دیگر مسئولین شهرستانی در سالن ارشاد اسلامی برگزار شد
مراسم گرامی داشت روز جهانی معلولان در مریوان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مریوان  یکشنبه 12آذر ماه مراسم روز جهانی معلولین با حضور فرماندار،  نماینده مردم شهرستان های مریوان و سروآباد، امام جمعه  و دیگر مسئولین شهرستانی در سالن ارشاد اسلامی برگزار شد

 

رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی استان کردستان در ابتدای این مراسم ضمن گرامی داشت این روز اظهار کرد : بنا بر آمارهای موجود بیش از 3 هزار نفر در شهرستان میروان دارای معلولیت های مختلفی هستند که به صورت ویژه از اداره بهزیستی مریوان خدمات دریافت می کنند.

دکتر خلیل رنجبر اظهار کرد : امید است که این روز به یک سعادت در زمینه ارائه خدمات به افراد با نیاز ویژه قرار گیرد و مسئولان در این روز به منظور رفع معضلات و مشکلات این قشر از جامعه فعالیت بیش از پیش داشته باشند.

رنجبر با اشاره به این نکته که به جای کلمه معلولین امید است مدیران و مسئولان و حتی مردم این افراد را افرادی با نیازهای ویژه عنوان کنند اظهار کرد : افراد زیادی درون جامعه ما هستند که به ارائه خدمات ویژه نیازمند هستند و این افراد نباید از جامعه ترد شوند.

وی عنوان کرد : امروزه در اداره بهزیستی شهرستان مریوان به 3 هزار نفر با نیازهای ویژه ارائه خدمات می شود که جدای از این تعداد افراد به 300 نفر از سوی اداره آموزش و پرورش مریوان خدمات آوزشی پرورشی و توانبخشی ارائه می گردد.

دکتر خلیل رنجبر افزود : متاسفانه بیش از 16 سال است که فضاهای نامناسب استان کرسداتن برای حضور افراد بانیازهای ویژه هیچ تغییری نیافته است و این مکان ها کماکان به شکل قبلی خود دست نخورده باقی مانده اند.

دکتر رنجبر افزود : 16 سال است که حتی یک متر مربع به فضاهای آموزشی استان کردستان در راستای ارائه خدمات به افراد نیازهای ویژه افزایش داده نشده است و این مهمترین معضل در پیش روی تمامی افرادی است که به نوعی معلولیت های جسمی دارند.

رنجبر افزود : 93 نفر از افراد با نیازهای ویژه از آموزش و پرورش استان کرستان خدمات تلفیقی به صورت فراگیر دریافت می کنند و این بدین معنی است که دانش امورانی در سه مقطح متوسه اول و دوم و سوم در مدارس عادی هستند ولی مشکلات معلولیتی دارند و درس می خوانند ولی قطعا بر این تعداد از دانش اکموزان در سال های آینده نیز افزایش را شاهد خواهیم بود.

وی تصریح کرد : اگر امروزه در مکان های عمومی شهر کمتر شاهد حضور افرادی با نیازهای ویژه هستیم بدین معنی نیست که این افراد وجود ندارند بلکه به معنی عدم اعتماد این عزیزان به مکان های عمومی است.

رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی استان کردستان بیان کرد : متاسفانه سطح بانک ها، مساجد، سالن های ورزشی و فرهنگی در حوزه مناسب سازی آنچنان که باید مناسب سازی صورت بگیرد انجام نشده است و این امر نیازمند تلاش بیشتری از سوی مسئولین را می طلبد.

دکتر خلیل رنجبر افزود : امید است که انجمن معلولین مریوان ضمن بررسی نیازهای این افراد در این شهرستان با همراهی و همکاری مدیران و مسئولان بتوانند راه را برای حضور بیشتر معلولین در مکان های عمومی فراهم نمایند.

رنجبر عنوان کرد : تمامی افراد درون جامعه در خلقت برابر هستند و در توانائی های موجود نیز تفاوت های ان چنانی وجود ندارد که همگی نیز در نهایت با هم برابر هستیم شاید تفاوت هائی اندکی داشته باشیم لذا باید تمامی آحاد درون جامعه از خدمات و امکانانت موجود بهره مند گردند.

وی با انتقاد از سطح نامناسب فضاسازی های اداری موجود بیان کرد : تا اکنون مسئولان به چه اندازه در مکان سازی های اداری و حتی برای استفاده از مکان های فرهنگی و ورزشی و همچنین سرویس های بهداشتی موجود در داخل شهر برای حضور معلولان و افراد با نیازهای ویژه تلاش نموده اند ؟

آسانسور برای ارائه خدمات به افراد معلول مریوان در مدارس ایجاد می شود

فرماندار شهرستان مریوان در ادامه این مراسم اظهار کرد : در شهرستان مریوان انجمن معلولین متشکل از افراد با نیازهای ویژه برای مناسب سازی سطح شهرس وجود دارد که امید است به زودی این گروه ضمن فعال شدن بیش از پیش برای مناسب سازی فضای شهر و ادارات فعال گردد و با عظمی جذم این فعالیت ها را شروع کند.

شفیعی اظهار کرد : مقرر گردیده است تا برای راحتی عزیزانی که به صورت ویژه در مدارسی تحصیل می کنند اعتباراتی را در نظر گرفته و برای ایجاد یک آسانسور در این مدارس اقدامات لازمه صورت گیرد و همچنین باید عنوان کرد که به هر تعداد مدارسی که افراد در ان تحصیل می کنند آسانسور مناسب تعبیه و اعتبارات ان تخصیص داده خواهد شد.

محمد شفیعی افزود : از سوی انجمن معلولین شهرستان مریوان گروهی برای مناسب سازی فضای شهر وجود دارد که می بایستی بازدیدی از تمامی ادارات اتخاذ نموده و بررسی کنند که چه تعداد از ادارات اکنون قابلیت اصلاح را دارند.

شفیعی بیان کرد : اداراتی که قابلیت اصلاح را دارند باید در مدت سه الی چهار ماهه آینده فضاهای موجود خود را برای ارائه خدامت به معلولین شهرستان مریوان اصلاح نمایند تا افرادی که از نظر جسمی معلولیتی دارند از ارائه خدمات ادارات بهره مند شده و بتوانند همانند سایر افراد جامعه در این مکان ها حضور یابند.

وی با انتقاد از فضای کنونی موجود در فرمانداری شهرستان مریوان عنوان کرد : متاسفانه ساختمان فرمانداری شهرستان مریوان اکنون فضای فیزیکی مناسب در شانیت افراد معلول ندارد.

فرماندار مریوان خاطرنشان کرد : هم اکنون در حال احداث ساختمانی جدید در محوطه فرمانداری هستیم که در ساختمان جدیدی که در محوطه فرمانداری در حال ساخت است این امکانات در نظر گرفته شده و تعبیه شده اند.

محمد شفیعی تصریح کرد : امید است پس از پایان این فضالسازی موجود بتوان با برگزاری یک جشنی برای جامعه 3600 نفری معلولین شهرستان مریوان در اردیبهشت ماه سال آینده در میدان استادیوم با استفاده از توانائی های هنرمندان معلول این شهرستان به جشن و پای کوبی بپردازیم./زریوار خبر

 

 

بازدید [ 951 ]
برچسب ها