اخبار

سیزدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان آغاز به کار کرد

سیزدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان آغاز به کار کرد
سیزدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان آغاز به کار کرد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مریوان محمدرضا واعظ مهدوی معاون نوبخت روز شنبه(10 شهریورماه) در آیین آغاز بکار جشنواره تئاتر خیابانی مریوان اظهار داشت: مردم مریوان حماسه های خونباری برای دفاع از این مرز و بوم داشتند و امروز هم برای حمایت از آیین ها و فرهنگ کشور در صحنه حضور دارند.

وی با بیان اینکه ما به هنر نیاز داریم، افزود: برگزاری چنین جشنواره هایی می تواند ذهن ها را از آلام و گرفتاری هایی که این روزها با آن دست به گریبان هستیم، دور کند.

معاون امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: هنر و فرهنگ بویژه تئاتر باید دردها و آلام مردم را بیان کند کما اینکه در کنارمدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان نیز در این آیین با اشاره به اینکه 527 اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد، گفت: پس از بررسی، 87 طرح و ایده در بخش مسابقه و 15 اثر در بخش سنتی و آیینی به مرحله بازبینی ارسال شد.

جلال قلعه شاخانی از حضور گروه هایی از پنج کشور فرانسه، اسپانیا، ارمنستان، عراق و آذربایجان در این جشنواره خبر داد و اظهار داشت: در نهایت 20 اثر در بخش مسابقه و چهار اثر هم در بخش سنتی و آیینی برای رقابت پذیرفته شدند.

وی با بیان اینکه بخش کودک و نوجوان، مرور و خارجی در رقابت ها حضور ندارند و صرفا به اجرا می پردازند، اضافه کرد: 39 گروه نمایشی 125 اجرا خواهند داشت که 112 اجرای آن در مریوان خواهد بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان تاکید کرد: برای نخستین بار شاهد اجراهایی از هنرمندان این جشنواره در سنندج، سقز و سروآباد هم به صورت همزمان خواهیم بود.

قلعه شاخانی با بیان اینکه از 10 گروه برگزیده و معرفی شده توسط داوران در طول سال برای اجرا در مریوان حمایت می شود، یادآور شد: هر ماه یکی از این 10 گروه می تواند در مریوان اجرا داشته باشد تا فرایند و روند جشنواره در طول سال ادامه داشته باشد.

فرماندار مریوان هم در این آیین با اشاره به اینکه از سرمایه و سرمایه گذار حمایت می کنیم، گفت: این شهرستان امنیت پایدار دارد و هیچ مشکلی بویژه برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف نداریم. آن، شادی و سرور را به شهروندان هدیه می دهد.

محمد شفیعی اظهار داشت: امیدواریم ردیف اعتبار ملی برای جشنواره تئاتر مریوان تخصیص یابد تا نیازی به بهره گیری از اعتبارات شهرستانی نباشد.

وی افزود: شهادت 11 مرزبان در حادثه تروریستی چندی پیش و جانباختن چهار محیطبان و فعال زیست محیطی در آتش سوزی هفته گذشته باعث شد برخلاف سال های گذشته کارناوال شادی جشنواره تئاتر مریوان برگزار نشود.

گفتنی است سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان و اداره کل هنرهای نمایشی وزارت و با همکاری انجمن هنرهای نمایشی ایران و انجمن هنرهای نمایشی استان کردستان از 10 تا 14 شهریور در مریوان برگزار می شود.

 

بازدید [ 658 ]
برچسب ها