اخبار

ساخت 126 واحد مسکونی برای مددجویان کمیته امداد

جلسه شورای زکات با حضور شفیعی فرماندار مریوان ،شیخی زاده مدیرکل کمیته امداد استان،امام جمعه و دیگر مسولین در سالن ارشاد اسلامی برگزار شد--
ساخت 126 واحد مسکونی برای مددجویان کمیته امداد

، مسعود شهبازی در مراسم شورای زکات مریوان که در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مریوان برگزار شد اظهار کرد : بر اساس آخرین آماری کمیته امداد، خدماتی که ارائه می دهیم شامل 13 هزار و 674 نفر در قالب 7 هزار و 396 خانوار به صورت معیشت بگیر از کلیه مزایای کمیته امداد بهره مند هستند و 9 هزار و 853 نفر نیز در قالب 5 هزار و 569 خانوار معیشت بگیر و 3 هزار و 821 نفر در قالب هزار و 721 خانوار نیز چند خدمتی هستند.


شهبازی افزود : بیش از 7 درصد از همشهریان شهرستان مریوان از جمله مددجویان تحت پوشش کمیته امداد این شهرستان هستند که کل خدمات ارائه شده در سال گذشته بالغ بر 15 میلیارد و 300 میلیون تومان بوده که بخشی از این منابع از طریق منابع داخلی کمیته امداد و کمک های دولتی بوده و 4 میلیارد تومان نیز از کمک های مردمی خیرین و زکات بوده است که توزیع گشته است.

 


وی خاطرنشان کرد : چهارماه سالجاری دو میلیارد و 340 میلیون تومان خدمات حمایتی به نیازمندان ارائه شده و خوشبختانه پرداخت کمک‌های مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امروزه با افزایش مناسبی برخوردار بوده و از چهارصد هزار تومان الی 700 هزار تومان به خانواده های چند نفره کمک و حمایت مالی می شوند


رئیس کمیته امداد شهرستان مریوان بیان کرد : در طول سالجاری برای 181 جوان با اعتباری بالغ بر 228 میلیون تومان در بحث ازدواج کمک ارائه شده است و هم اکنون نیز در سطح شهر کمک های دو میلیون و 500 هزار تومان و در روستا های موجود نیز مبلغ سه میلیون تومان به عنوان خدمات بلاعوض به صورت نقدی یا اهداء جهیزیه به زوج های جوان ارائه می شود. وی افزود : پرداخت هزینه های بهداشت و درمانی و هزینه های اجتماعی بالغ بر 540 میلیون تومان در طول سالجاری انجام شده است.


مسعود شهبازی بیان کرد : خرید و تعمیرات مسکن نیز در راستای فعالیت های کاری کمیته امداد صورت گرفته است و باید عنوان کرد که با توجه فصل تحصیل 20 میلیون تومان در زمینه کمک های مالی به افراد نیازمند برای خرید کتاب و لوازم التحریر مورد نیاز برای مدرسه و 220 میلیون تومان از خیرین جمع‌آوری و بین نیازمندان توزیع شده است و دو میلیارد و 800 میلیون تومان نیز برای ایجاد اشتغال ارائه شده که با پیگیری های فرماندار محترم صورت گرفته است.


وی خاطرنشان کرد : در طول سالجاری دو میلیارد تومان جمع آوری زکات داشته‌ایم که چهار میلیون تومان در ماه مبارک رمضان از محل اعتبارات زکات جمع آوری شده شهرستان مریوان برای آزادسازی زندانیان جرایم غیر عمد هزینه شد و همچنین در زمینه فطریه نیز یک میلیارد تومان جمع آوری شد و مستقیما در بین نیازمندان با نظارت خیرین توزیع شد.


در ادامه این مراسم امام جمعه مریوان با اشاره به این نکته که ماه ذی الحجه فرصتی برای تذکیه نفس انسان مؤمن است اظهار کرد : امید است که در این ایام مبارک آنان که از نظر مالی توانمند هستند با پرداخت زکات بتوانند زمینه فقرزادیی از جامعه را فراهم کنند.


حاج ماموستامصطفی شیرزادی افزود : آنان که امروز سرپرست خانواده های خود را از دست داده اند باید از سوی مسلمانان مورد توجه ویژه ای قرار گیرند و با اهدای کمک های مالی و معنوی خود جای خالی در زندگانی آنان را پر کنند.

 


شیرزادی تصریح کرد : هر فرد مسلمانی باید زکات مال خود را به فقرا و نیازمندان اهداء کند اما امروزه چون شورای زکات وجود دارد و مردم نیز شاید توان شناسائی نیازمندان را نداشته باشند می توانند مبالغ زکات خود را به این شورا اهدا کنند.


وی افزود : کمیته امداد می تواند با هماهنگی های لازمه با دهیاران و شوراهای روستاهای موجود افراد نیازمند را شناسائی کنند و مبالغ جمع آوری شده از سوی شورای زکات را در بین این نیازمندان توزیع کنند.


امام جمعه مریوان ادامه داد : فردی که زکات را می پردازد باید بداند که یک صدقه جاری داده و به دستورات الهی پیروی کرده است و نباید صدقه گیرنده از سوی وی آزار و اذیت شده و یا خدای ناکرده زکات داده شده از سوی فرد مسلمان به ریا تبدیل شود.


فرماندار شهرستان مریوان نیز در ادامه این مراسم اظهار کرد : با توجه به نیازسنجی های انجام گرفته و با در نظر گرفتن اهمیت ویژه ای که مسکن می تواند داشته باشد بیشترین اعتبارات شهرستان مریوان در زمینه خرید مسکن برای نیازمندان شهرستان مریوان در سطح شهرستان های استان کردستان اختصاص داده خواهد شد.


محمد شفیعی افزود : بر طبق مشارکت های انجام شده از سوی فرمانداری شهرستان مریوان و کمیته امداد این شهرستان به میزان تعداد افراد مشخصی و بنا بر یک تفاهم نامه ای بین این دو ارگان اداری تعدادی مسکن ساخته خواهد شد.

 


شفیعی ساخت مسکن نیازمندان را در راستای خودکفایی خانواده های نیازمند عنوان کرده و اظهار کرد : دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی روستاهای موجود در هنگام جمع آوری زکات باید توجه داشته باشند، تمامی فعالیت های صورت گرفته باید به صورت شفاف به نظر مردم برسند تا هم مردم بدانند که زکات جمع آوری شده در چه زمینه هائی صرف شده است و هم باعث شود تا مردم بیش از پیش برای اعطای زکات ترغیب شوند.


محمد شفیعی در پایان سخنان خود خواستار ترغیب و ترویج امر زکات از سوی ائمه جمعه شهرستان شده و اظهار کرد : امید است که بتوان با جمع آوری زکات و صرف صحیح آنها برای نیازمندان واقعی بتوان آخرت خویش را آن گونه بسازیم که خداوند متعال از ما خوشنود شود.


در ادامه این مراسم مدیرکل کمیته امداد استان کردستان با اشاره به فعالیت های صورت گرفته از سوی این ارگان اظهار کرد : شورای زکات یعنی همراهی با نیازمندان در جامعه است و می تواند باعث خوشنودی خداوند از ما گردد.


محمدرسول شیخی زاده افزود : هدف اصلی شورای زکات بانی خیر شدن برای فقرزدایی در جامعه است و امید است که بتوان با انجام فعالیت های لازمه و استفاده از توان و ظرفیت های موجود فقر را از جامعه بزدائیم.


شیخی زاده بیان کرد : متاسفانه برای جمعیت شهرستان مریوان تنها نزدیک به 30 نفر به عنوان پرسنل کمیته امداد ارائه خدمات می کنند و همه می دانیم که این ارائه خدمات با این تعداد افراد بسیار سخت است.

 


وی تصریح کرد : بیش از 30 سرفصل خدمت وجود دارد که برای امدادگران شهرستان مریوان وجود دارد که باید خدمات قابل قبولی را به خانواده های تحت پوشش ارائه دهیم و این امر با همدلی و همزبانی به صورت مطلوبتری انجام خواهد گرفت.


محمدرسول شیخی زاده تصریح کرد : پرسنل کمیته امداد یک رابط با مردم و نیازمندان هستند و یک رابطی برای ارئه خدمات به درستی به افراد نیازمند و محرومین است. وی افزود: در قبال رسیدگی به وضعیت محرومین ما باید بیش از پیش حساسیت داشته باشیم و فعالیت های لازمه را انجام دهیم.


وی تصریح کرد : خدمات مشخص و شفاف از سوی کمیته امداد و نبود هیچ گونه اسناد محرمانه ای یکی از مهمترین ویژگی های کمیته امداد است و ما تنها حفظ کرامت انسانی نیازمندان را برای خود محرمانه می دانیم و نباید شرافت این مددجویان زیر سوال برود و یا خدای ناکرده لکه دار گردد.


رسول شیخی زاده ادامه داد : کمیته امداد استان کردستان همچون سراسر کشور بری این باوریم که باید تمامی فعالیت های صورت گرفته شفاف سازی شده و ما حاضریم در همین راستا تمامی اسناد و مدارک خود را در راستای شفاف سازی فعالیت های کاری در خدمت هر فردی که سوالی در این زمینه داشته باشد را در اختیارشان قرار دهیم.


وی تاکید کرد : در کمیته امداد سه منبع اعتبارات وجود دارد که اولین و مهمترین آنها اعتباراتی است که از سوی دولت ارائه می گردد و بخش عمده نیازهای این ارگان را تامین می کند.

مدیرکل کمیته امداد استان کردستان با اشاره به این نکته که در سال گذشته با توجه به عنایت های فرماندار شهرستان مریوان در بحث تشویقی زکات در تمام شهرستان های استان اسنادی بوده اما در مریوان به صورت نقدی بود که این امر را باید ستود افزود : دومین منابع اعتبارات موجود در کمیته امداد شامل مجتمع های موجود در این ارگان است. وی افزود: بخش سوم اعتبارات از سوی مشارکت های مردمی صورت می گیرد.


شیخی زاده افزود : در طول سال گذشته در بخش صدقات استان کردستان بیش از دو میلیارد و 100 میلیون تومان جمع آوری شده و در سرفصل های مشخص هزینه شده است و شبهاتی که گاها مطرح می شود را باید عنوان کرد که در بخش پرداخت مستمری های خانوار هزینه شده است و یا در ارائه خدمات مسکن، فرهنگی و درمانی و غیره بوده است.

 


وی تصریح کرد : در طول سال گذشته بیش از 200 میلیارد تومان در بخش پرداخت های مستمری مددجویان به خانواره ای تحت پوشش و همچنین در هزینه های فرهنگی، آموزشی و بهداشتی و درمانی و غیره پرداخت شده است که تنها دو میلیارد از آن از بخش صدقات جمع آوری شده بوده است.


وی افزود : از سوی فرماندار شهرستان مریوان برای ساخت مسکن نیازمندان این شهرستان 600 میلیون تومان اعتبار تخصیص داده شده است و بر طبق تفاهم نامه بنیاد برکت، سپاه پاسداران و کمیته امداد انعقاد شده است سهم استان کردستان در ساخت مسکن نیازمند یک هزار واحد است که از این تعداد 126 واحد به مریوان اختصاص داده شده است.

بازدید [ 681 ]
برچسب ها