اخبار

روز جهانی تالابها امسال برای زریبار مریوان خوش یوم بود

زریبار هفتمین تالابی است که پس از انقلاب اسلامی در کنوانسیون رامسر به ثبت رسید
روز جهانی تالابها امسال برای زریبار مریوان خوش یوم بود

به گزارش روابط عمومی فرمانداری، باحضور سرپرست فرمانداری مریوان، امام جمعه ، مسولین ادارات و مردم مراسم روز جهانی تالابها که همزمان با سومین روز دهه مبارکه فجر و ثبت زریبار در کنوانسیون رامسربود در سالن ارشاد اسلامی مریوان برگزار شد.

 

در این مراسم سرپرست فرمانداری مریوان با بیان اینکه تاریخ انقلاب اسلامی در مبارزه با ظلم و جور ستم شاهی یک تاریخ جاودانه است گفت: امام خمینی(ره) رهبری بی نظیر در تاریخ معاصر است که شخصیتی جامع و کامل دارد و در عین اینکه یک فقیه و مرجع بزرگ بودند رهبری بی نظیر و دانشمندی کم نظیر بود‌.

 وی با بیان اینکه امام خمینی وحدت میان مسلمانان، مردمداری و اعتقاد به حضور مردم را از مسائل مهم در جامعه برمیشمردند، افزودند: تاسیس نهادهایی چون کمیته امداد، نهضت سواد اموزی، وبسیج از ابتکارات حضرت امام که امروزه منشآ خیرو برکاتی در ایران و سایر نقاط خاورمیانه شده است


ایشان معرفی و شناخت امام به نسل جوان را وظیفه همه دانست و تاکید کرد: همه ما مسئولین باید نسبت به شناخت هرچه بیشتر بالخص جوانان، تلاش کنیم.

 باشی در پایان سخنان خود گفت: از همه انجمن های مردم نهاد که فرهنگ زیست محیطی و حفاظت از طبیعت را به عنوان الگوی نمونه در کشور مطرح کردند تشکر میکنم و به جد می توان گفت یکی از نقاط قوت شهرستان مریوان، وجود همین انجمن های مردم نهاد است و امیدواریم از این به بعد بیشتر دریاچه زریبار را مورد توجه قرار بدیم چرا که شناسنامه و هویت مریوان، زریبار است.

امام جمعه شهرستان مریوان در خصوص بحث تالاب ها و حراست از طبیعت گفت: موضوع طبیعت و تالاب یک مسئله قرانی چرا که در قران به صراحت از آب صحبت کرده و مکان زندگی پرندگان و آبزیان می باشد.

مصطفی شیرزادی ادامه داد: وظایف ما حمایت کردن و ایجاد شرایطی آرام جهت زندگی آنهاست تا بتوانند راحت در آستیش و امنیت زندگی کنند.

شیرزادی در خصوص شکار حیوانات تصریح کرد: دیگر زمان کشتن و شکار نمانده است دین بهمون میکه ک قانونمند باشیم در قران بارها و بارها به موضوع حفاظت از محیط زیست پرداخته شده و ما باید نسبت به این موضوع بی تفاوت نباشیم چرا که آنها هم همچون ما یک امت هستند

شیرزادی در خصوص حفظ محیط زیست وقطع درختان گفت: قطع هر درختی ضربه ای به تنفس انسان خواهد زد متاسفانه به دلیل تحقق نیافتن وعده های مسئولین، ما شاهد افزایش قطع بی رویه درختان توسط شهروندان هستیم که قطعا برخی از این امور ریشه در بیکاری خواهد داشت و باید مسئولان قدم های عملی تری را بردارند

معاون فنی اداره کل محیط زیست استان کردستان با بیان اینکه باید بستر مناسبتی جهت حفظ و صیانت از این تالاب بیشتر شود، گفت: ثبت تالاب زریبار از ده سال پیش شروع شد وهمه مردم، انجمن های مردم نهاد و محیط زیست در صدد انجام این پروسه و ثبت تالاب بودند که خوشبختانه در این ایام محقق شد.

   پس از انقلاب تالاب زریبار هفتمین تالابی است که در این کنوانسیون به ثبت می رسد

بازدید [ 593 ]
برچسب ها