اخبار

دپوی زباله هاجفای در حق مردم مریوان/ معضل زباله مریوان باید بزودی رفع شود/ باید اعتماد را به مردم بازگردانیم

فرماندار مریوان در جلسه کارگروه پسماند شهرستان مریوان که با حضور برخی از مسئولان استانی و شهرستانی در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد اظهار کرد : متاسفانه مشکلات ناشی از عدم دپوی بهداشتی زباله های شهر در سایت عصرآباد باعث ایجاد معضل کنونی شده است.
دپوی زباله هاجفای در حق مردم مریوان/ معضل زباله مریوان باید بزودی رفع شود/ باید اعتماد را به مردم بازگردانیم

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مریوان؛ محمد شفیعی در جلسه کارگروه پسماند شهرستان مریوان که با حضور برخی از مسئولان استانی و شهرستانی در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد اظهار کرد : متاسفانه مشکلات ناشی از عدم دپوی بهداشتی زباله های شهر در سایت عصرآباد باعث ایجاد معضل کنونی شده است.


شفیعی افزود : متاسفانه تعهدات برخی از افراد، مبنی بر احداث کارخانه از سوی یک شرکت خصوصی در این شهرستان باور کردیم و در انتظار آن شرکت بودیم، اما متاسفانه عملیاتی در این راستا انجام نگرفت.


وی بیان کرد : از نزدیک با مردم روستای عصرآباد گفت و گو داشته ایم و فعالیت های خوبی برای رفع این معضل انجام شد و امروزه باید تدابیری خاص برای این امر اندیشیده شود.

 
فرماندار شهرستان مریوان ادامه داد : بدترین لحظه زندگی زمانی است که با مردم رفتارهای نظامی داشته باشیم چرا که این مردم از اهالی همین شهرستان هستند و روزانه با آنها دیدار داریم. لذا باید اعتمادسازی را در بین آنها انجام داد تا مشکل موجود رفع گردد.

محمد شفیعی تصریح کرد : از سوی معاونت امور عمرانی استانداری استان کردستان باید اعتبارات لازم برای این امر در اختیار مسئولان شهرستانی قرار گیرد و انجمن های مردمی نیز پای کار بیایند.


شفیعی خاطرنشان کرد : امید است که از سوی استانداری دستگاه هایی برای ساماندهی زباله های موجود در شهرستان فرستاده شود و از سوی انجمن های مردم نهاد یک اتاق فکری ایجاد شود و اعضای شوراهای شهر نیز جلساتی داشته باشند و سپس به صورت عملیاتی فعالیت های کاری خود را انجام دهند.


فرماندار شهرستان مریوان در پایان سخنان خود اظهار کرد : امید است که معضل کنونی زباله های مریوان رفع شود. در روزهای آینده  برای رفع اساسی این معضل از محل اعتبارات شهرستان یک اعتبار ویژه ای برای این امر اختصاص خواهیم داد.

 
شهردار مریوان، گفت: مشکل زباله های مریوان مربوط به سال های گذشته است که در طول چند ساله اخیر به عنوان یک معضل اجتماعی درآمده و درحال حاضر بیش از 8 روز است که شهرداری مریوان نتوانسته است زباله های شهر را جمع آوری و دپو کند.


جمال شریفی در جلسه کارگروه پسماند این شهر که با حضور برخی از مدیران استانی و شهرستانی در محل فرمانداری شهرستان مریوان برگزار شد اظهار کرد بیشتر از 1500 تن زباله در پارکینگ شهرداری دپو شده است که علی رغم فعالیت های گندزدایی از سوی پرسنل شهرداری بوی تعفن این زباله ها کل شهر را فراگرفته است.


وی افزود: باید به صورت اضطراری برای تخلیه زباله های کنونی شهر مریوان تصمیم گیری شود و ما بارها اعلام کرده ایم که شهرداری وظیفه مکان یابی برای این مسئله را ندارد و این ارگان های دیگری همچون محیط زیست، جهادکشاورزی و منابع طبیعی هستند که باید مکان یابی برای دپوی زباله ها را انجام داده و شهرداری تنها وظیفه جمع آوری و دپوی آنها را دارد.


شریفی تاکید کرد: شهرداری مریوان در امر جمع‌آوری و دپوری زباله ها هیچ مشکلی ندارد و لذا از ادارات مربوطه انتظار می رود که مکانی برای دپوی موقتی زباله های مریوان انتخاب کرده و تا ایجاد کارخانه بازیافت که چند ماه دیگر به طول خواهد کشید معضل کنونی رفع گردد. 


جمال شریفی تصریح کرد : مکان یابی برای احداث کارخانه بازیافت مریوان انجام شده و مکان موجود برای این امر مطلوب است و لذا امید است برای احداث این کارخانه از سوی مدیران استانی و شهرستانی شهرداری مریوان و اعضای شوراهای این شهر یاری داده شوند.


در ادامه این جلسه رئیس شورای اسلامی شهر مریوان با اشاره به مجوزهای گرفته شده در جهت ایجاد کارخانه بازیافت اظهار کرد : متاسفانه تا اکنون محیط زیست استان کردستان هنوز مجوز بازیافت زباله ها را صادر نکرده است و تنها مجوزی برای دپوی بهداشتی داده است.


اسعد شیخ عطاری افزود : متاسفانه هنوز مردم و اهالی روستاهای شارانی و عصرآباد علی رغم اعتمادسازی که در بین آنها صورت گرفته است نمی دانند که آیا کارخانه بازیافت می تواند مشکل موجود را رفع کند و از زباله های شهر، تولید دوده صنعتی، گازوئیل و غیره داشته باشد.


شیخ عطاری بیان کرد : فیلک کارخانه بازیافتی که قرار است در شارانی احداث شود به مردم نشان داده شده اما نمی دانیم چرا معارضین اجتماعی قانع نشده و نمی خواهند این کارخانه احداث شود. وی تصریح کرد : شرکت خصوصی برای ایجاد کارخانه آمادگی کامل خود را اعلام داشته است اما مکانی برای این کارخانه لازم است و ما باید مردم را قانع کنیم که این امر بدون هیچ گونه آلاینده‌ای است و هیچگونه خساراتی به محیط زیست وارد نخواهد شد و حتی برای این امر با نمایندگان انجمن های مردمی نیز جلساتی برگزار شده است.


رئیس شوراهای دوره پنجم مریوان اظهار کرد : مشکل امروزه ما، زمان است چرا که برای ایجاد این کارخانه نیازمند چند ماهی برای استقرار دستگاه های کارخانه بازیافت هستیم و در این زمان باید تمام زباله های شهر را در مکانی دپو کنیم.


در ادامه این جلسه عبدالله امانی یکی از اعضای شوراهای شهر مریوان خواستار اختصاص بودجه ای ویژه برای رفع معضل کنونی شهر مریوان در امر دفع زباله های شهر شد و اظهار کرد : تنها راه برون رفت از معضل موجود اختصاص اعتباری از سوی مسئولان ذیربط برای تملک مکانی است که بتوان کارخانه بازیافت را ایجاد کرد.


مهندس امیر قادری معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری استان کردستان افزود : جفائی که امروزه در حق مردم مریوان رخ داده است بسیار تلخ است و ما همه در آن مسئولیم و کسی نمی خواهد که مسئولیت را بر عهده بگیرد چرا که تمام مسئولان مسئول ایجاد رفاه و آسایش مردم هستند. ما در آموزش و فرهنگی مشکل داریم و در زیرساخت های نیز معضلاتی وجود دارد و از طرفی نیز مریوان با توجه به وضعیت جغرافیائی این شهرستان در راستای ایجاد کارخانه بازیافت مشکل داریم.

 

وی افزود:  مشکل زباله باید هر چه سریعتر رفع گردد و نمی توان آن را در سطح شهر رها کرد. در فصل گرما احتمال بروز بیماری نیز وجود دارد و از جهتی اگر بخواهیم از نظر قانونی سخن بگوئیم، با توجه به اسناد موجود سایت روستای عصرآباد مکان قانونی دفع زباله است اما بدلایلی امروزه مردم روستای عصرآباد اعتراض کردند.


وی بیان کرد : متاسفانه در سال های گذشته دپوی زباله های مریوان در سایت روستای عصرآباد به صورت بهداشتی نبوده است و این امر نیز باعث ایجاد معضل کنونی شده است و امروزه کسی هم این مسئولیت را نمی پذیرد. امیر قادری خاطرنشان کرد :  زباله های مریوان در سایت روستای عصرآباد تلنبار شده و به صورت غیر بهداشتی دفع شد تا این که اعتراضات اهالی روستای عصرآباد شروع شد و این امر نیز به حق بوده و حق با مردم روستای عصرآباد است.


قادری بیان کرد : برای این که نقطه ای دیگر در مریوان آلوده نگردد پیشنهاد می شود که مسئولان شهرستان مریوان در ابتدا با در نظر گرفتن ظرفیت های موجود در بین مردم روستای عصرآباد در راستای دپوی بهداشتی زباله های مریوان در سایت موجود اعتمادسازی کرده و در کنار آن نیز نسبت به ایجاد کارخانه بازیافت فعالیت کنند.


وی افزود : کمک های لازمه را در رابطه رفع معضل زباله های مریوان انجام خواهیم داد و از تمام ظرفیت های موجود برای نشان دادن عزم جدی مسئولان برای رفع معضل موجود به اهالی روستای عصرآباد تمام ماشین آلات استان کردستان برای جمع آوری و دپوی بهداشتی زباله ها استفاده خواهد شد.


جمشید اسدی عنوان کرد : ما هنوز تصمیم نگرفته ایم که با زباله های مریوان چه کار کنیم و اگر انتظار دارند کسی دیگر برای انها رفع کند تنها پشتیبانی است و شهردار باید با اعضای شوراهای شهر آن را رفع کنند. وی افزود: 700 میلیون تومان اعتبار را در زمان شهردار سابق واگذار کردیم و حتی برخی از این مبلغ را به شهرداری های اقماری واریز شده آن اعتبارات برای مریوان جابجا شده و قرار بود در سایت روستای عصرآباد بحث کنترل شیرابه و فنس کشی و دفع بهداشتی انجام گردد که تا اکنون این امر صورت نگرفته است.


وی گفت: پس از بازدید نقاط مختلف سایت شارانی را مورد بررسی قرار دادیم که به نظر مناسب می آمد و پس از بررسی های لازم مشکلات و معضلات پیشروی آن انجام شده و قرار شد شهرداری نسبت به تملک این ملک اقدام کند. وی افزود: تمام مریوان مشکل دارد و واقعیت این است که ما در مکان هائی با طبیعت مشکل داریم و نمی توانیم کارخانه بازیافت را در آن مکان احداث کنیم و گاها در برخی از مکان های موجود نیز مردم به عنوان معضل اجتماعی مانع از ایجاد کارخانه می شوند.

 

بازدید [ 736 ]
برچسب ها