اخبار

در هفته دولت 36 پروژه با اعتباری بالغ بر 16 میلیارد تومان در مریوان افتتاح می شود

شفیعی فرماندار مریوان : در هفته دولت 36 پروژه با اعتباری بالغ بر 16 میلیارد تومان در مریوان افتتاح می شود
در هفته دولت 36 پروژه با اعتباری بالغ بر 16 میلیارد تومان در مریوان افتتاح می شود

فرماندار شهرستان مریوان :

در هفته دولت 36 پروژه با اعتباری بالغ بر 16 میلیارد تومان در مریوان افتتاح می شود

به مناسبت فرارسیدن هفته دولت فرماندار شهرستان مریوان در کنفرانس خبری خود با خبرنگاران شهرستان ضمن تشریح برنامه ها و پروژه های قابل افتتاح در هفته دولت بیان کرد که متاسفانه برخی از رسانه ها و کانال های معاند خبرهای دروغی را برای تشویش اذهان عموم منتشر می کنند که کذب محض بوده و می خواهند افکار عمومی را نسبت به فعالیت های موجود و خدمات ارزنده دولت منحرف سازند که گزارش کامل این کنفرانس خبری را در زیر می خوانید.

چه پروژه هائی و با چه مقدار هزینه ای در هفته دولت افتتاح و مورد بهره برداری قرار می گیرد ؟

محمد شفیعی اظهار کرد : به مناسبت گرامی داشت هفته دولت در این ایام 36 پروژه عمرانی، کشاورزی، بهداشتی و درمانی و غیره با اعتباری بالغ بر 16 میلیارد تومان افتتاح و مورد بهره برداری قرار می گیرد.

محمد شفیعی بیان کرد : این پروژه ها در سطح شهرستان به ویژه در روستاه های اطراف این شهرستان افتتاح و مورد بهره برداری قرار می گیرد که دو پروژه نیز در این ایام کلنگ زنی خواهند شد.

شفیعی افزود : امروز با حضور امام جمعه محترم و برخی از مسئولان شهرستانی چهار پروژه از جمله ساخت مدرسه 12 کلاسه شهر برده رشه به ارزش دو میلیارد و 800 میلیون تومان و همچنین جاده درون شهری با اعتباری بالغ بر 500 میلیون تومان و در مجموع 600 میلیون تومان اعتبار نیز در روستاه های ساوجی و کیکن برای جاده های این روستاه ها هزینه شد که امروز شاهد افتتاح ان بودیم.

محمد شفیعی اظهار کرد : یک حرکت شاخص خوبی که اخیرا شروع شده یعنی در حدود سه ماهه اخیر بوده خود مشارکت مردمی و دهیاری ها با بنیاد مسکن بوده است که دهیاری ها زیرسازی های موجود در برخی از روستاه ها  را انجام و بنیاد مسکن نیز آسفالت می کنند که باعث شد در این سه ماهه با مشارکت مردم داخل 12 روستای مریوان آسفالت شود.

وی خاطرنشان کرد : تنها سه روستا در بخش خاومیرآباد مریوان امروزه از جاده های آسفالته برخوردار نیستند که ان شاالله با مشارکت مردم و مسئولان به زودی شاهد افتتاح این جاده ها نیز خواهیم بود.

فرماندار شهرستان مریوان بیان کرد : در جریان محرومیت زدایی سرشیو و کوماسی 18 روستا تا اکنون گازرسانی شده و 19 روستای دیگر نیز فعالیت گازرسانی آنهافعال است و به امید خداوند متعال در دهه فجر امسال این روستاه ها نیز صاحب گاز خواهند شد و پس از ایام مبارک دهه فجر معدود روستاه هایی در بخش کمتر توسعه یافته سرشیو و کوماسی وجود خواهد داشت که دارای گاز رسانی خانگی نباشد.

محمد شفیعی ادامه داد : فعالیت گازرسانی به تمام مناطق شهرستان مریوان هم اکنون در حال انجام است و امید است که تا پایان سال آینده تمامی مناطق این شهرستان دارای گاز باشند.

شفیعی اظهار کرد : برق کشی بازار وحدت مریوان که یک بازار سرپوشیده ایست و مهمترین بازار این شهر نیز به حساب می آید پیشتر وجه ای کاملا زننده داشت که امروزه با همت و تلاش اداره برق شهرستان دارای پیشرفته ترین نوردهی شده که با اعتباری بالغ بر 800 میلیون تومان تمامی سیم کشی های کهنه برداشته شده و از نو با سیستم های جدید برق رسانی شد.

مهمترین طرحی که در این ایام افتتاح می شود کدام طرح است ؟

فرماندار شهرستان مریوان اظهار کرد : شیرینی آسفالت شدن و افتتاح جاده 12 روستای مریوان بیش از همه است هرچند که برخی از پروژه های موجود از نظر اعتبارات از دیگر پروژه ها بیشتر است.

وی بیان کرد : ایجاد کانال انتقال آب، افتتاح پروژه های کشاورزی و دامداری، اجرای طرح هادی در برخی از روستاه های اطراف مریوان، احداث پرواربندی، احداث زنبورداری و آبیاری تحت فشار از جمله طرح هایی است که در این ایام افتتاح و مورد بهره برداری قرار می گیرد.

شایعاتی در بین مردم مبنی بر انفجار راکت یا مین عمل نکرده دوران جنگ یا مانور سپاه در کوه های بلوط روستاه های سلس و پیله وجود دارد که گویا این انفجار باعث مرگ چهار تن در روزهای گذشته شده است آیا این امرصحت دارد ؟

فرماندار شهرستان مریوان اظهار کرد : آنچه که مسلم است این است که این اتش دو روز قبل از منجر شدن به حادثه اخیر که در آن چهار تن از عزیزان منابع طبیعی و دوستداران محیط زیست به دلایلی که امروزه از سوی کارشناسان امر مورد بررسی هستند شروع شد.

محمد شفیعی افزود : آتش ابتدا مهار شد که دو روز گذشته متاسفانه به دلایلی که وزش باد و وجود ذغال های خاموش نشده باعث ان شده باشد از نو شروع شده و در بخشی از این کوه ها شدت زیادی داشت و آنچه که ما بر آن تاکید کردیم حفظ امنیت جانی افرادی بود که در ان مکان مشغول به خاموش کردن آتش بوده و هستند.

وی عنوان کرد : در همان ابتدای آتش سوزی فرمانده سپاه شهرستان تماس گرفتم که از سوی فرماندهی سپاه شهرستان

که در ان ساعت در روستای سیاناو در حال برنامه ریزی فعالیت های عمرانی جهادی بودند حضور داشت نیز برای مهار آتش به طیفی از بسیجیان دستور حرکت برای مهار آتش را داد و حتی از ارتش شهرستان نیز برای خاموش و مهار کردن آتش در این کوه ها سربازانی حدود دو گروهان نیز اعزام شد و به کمک نیروهای فعال محیط زیست ، هلال احمر، منابع طبیعی، محیط زیست و نیروهای مردمی روستاه های اطراف شتافتند.

 فرماندار شهرستان مریوان اظهار کرد : متاسفانه وسایل و ابزارهخای موجود در شهرستان جوابگوی خاموش کردن این آتش نبود و گسترده اتش باعث متفرق شدن نیروهای انسانی شد که مشغول به خاموش کردن آتش بودند.

وی تصریح کرد : تعداد 12 دستگاه آمبولانس از استان و شهرستان بسیج شدند، یک اتوبوس درمانی با تمام تجهیزات پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان برای این عملیات ارسال شده و یک بالگرد نیز در شهرستان مستقر شد اما متاسفانه با توجه به فعالیت های انجام شده تعداد چهار تن از عزیان شهرستان مریوان در این آتش جان خود را از دست داده اند.

فرماندار شهرستان مریوان افزود : متاسفانه چهار تن از عزیزان این شهرستان که دو تن از انها کارمندان منابع طبیعی هستند و دو تن دیگر نیز از افراد فعال زیست محیطی بودند و در دره این کوه ها گیر افتاده بودند جان خود را در راه حفاظت از محیط زیست شهرستان از دست دادند و این امر باعث شد همه ما داغدار گردیم.

محمد شفیعی افزود : از ساعت 7 عصر روز گذشته تا 11 شب با مدیرکل منابع طبیعی از محل حادثه بازدید میدانی به عمل آوردیم و مکان موجود را دیدیم و باید عنوان کرد که نقطه ای که این چهار تن جان خود را از دست دادند دره ای است با شیب بسیار تند و عمق زیاد و دارای جنگل های انبوه که سختی مکان به چشم می آید.

شفیعی تصریح کرد : با در نظر گرفتن مکانی که این افراد جان خود را از دست داده اند به نظر می رسد که فشار دود و غلظت این دود انها را محاصره کرده و عبور شدید آتش بر روی این عزیزان باعث خفگی در مرحله اول و سپس سوختگی باعث مرگ این افراد شده باشد.

وی بیان کرد : منطقه کوه های سلسی و پیله مکانی برای چرای حیوانات این روستا است و بدلیل دور بودن از مرز مکانی نیست که ضرورتی برای مین گذاری در آن وجود داشته باشد چون نزدیک به روستاست و در کنار روستا واقع شده است.

وی ادامه داد : برخی از گروه ک های معاند و کانال های تلگرامی از برگزاری مانور سپاه یا ارتش در این کوه ها خبر می دهند و این خبر کذب محض است و هیچ اساسی ندارد و بنا بر گواهی مردم و کارشناسی امر از سوی کارشناسان موجود این امر کذب محض شناخته شد.

فرماندار شهرستان مریوان افزود : با توجه به شرایط و توپوگرافی موجود باید عنوان کرد که دشمنان این ملت تنها برای ایجاد فاصله بین مردم و نیروهای بسیج اخبار کذب را منتشر می کنند وگرنه چرا باید کمک های نیروهای بسیج و ارتش و سپاه پاسداران به مردم باید نادیده گرفته شود چرا که به غیر از خدمات ارزنده ای که این عزیزان به مردم ارائه داده اند در روز حادثه نیز مشغول به خدمت به مردم و همراه با انها در حال مهار اتش بوده اند.

وی ادامه داد : نه دولت و نه هیچ فردی از عزیزان انجمن های زیست محیطی درخواست مهار اتش نکرده بود اما انها به دلیل تعصبی که برای این سرزمین داشتند مشغول به فعالیت های زیست محیطی هستند و خواهند بود لذا باید از تمامی این افراد تشکر و قدردانی کرد.

فرماندار شهرستان مریوان ضمن تشکر از فعالیت های انجمن های زیست محیطی و دوست داران طبیعت اظهارکرد : چهار تن از عزیزان فعال در حوزه محیط زیست جان خود را برای حفظ منابع خدادادی از دست دادند که امید است خداوند متعال انها را مورد بخشودگی قرار دهد.

محمد شفیعی خاطرنشان کرد : برخی از درختان که آتش گرفته اند زغال هائی ایجاد شده است که این زغال ها در برخی از مکان هایی همچون شکاف موجود در درختان هستند که به چشم دیده نمی شوند و به مرور زمان با یک نسیم بر روی زمین غلطیده و در مکان هائی با گیاهان خشک دوباره باعث ازسرگیری آتش می شوند.

وی عنوان کرد : متاسفانه در چند روز اخیر بر اثر آتش سوزی کوه های اطراف سلسی و پیله بیش از 100 هکتار از مراتع و جنگل های این منطقه در اتش خاکستر شده است که در این پنج روز بوده است و با کمک های مردم و افراد محیط زیست و منابع طبیعی و بسیج و ارتش اگر نبود این میزان بیش از این میشد.

فرماندار شهرستان مریوان از حضور معاونین و مدیران منابع طبیعی کشور در مریوان خبر داده و گفت : اولین تقاضا از مسئولین منابع طبیعی کرده ایم این است که غرامت افرادی که در این حادثه جان خود را از دست داده اند باید در اولویت کاری قرار گیرد و سپس تجهیزات و وسایل مورد نیاز برای مهار آتش به شهرستان اعطاء گردد و یک بالگرد نیز برای خاموش کردن آتش به شهرستان مریوان انتقال داده شود.

فرماندار شهرستان مریوان ضمن تسلیت به خانواده افرادی که در اتش سوزی کوه های سلسی و پیله جان خود را از دست داده اند اظهار کرد : بالگرد آب پاش از امروز در مریوان حضور خواهد یافت و لکه های آتش موجود را آب پاشی خواهد کرد و در باره غرامت این چهار تن نیز قول مساعد داده شده است که غرامت شامل هر چهار تن این عزیزان شود.

محمد شفیعی از حضور مستمر مدیرکل منابع طبیعی استان کردستان که بصورت مدیر میدانی در این چند روز زحمت اثرگذاری می کند تشکر نمود و از پیگیری ها و حضور مدیرکل محیط زیست در مراسم تشیع تشکر کرد.

شفیعی افزود : علی رغم این که مردم شهرستان مریوان و برخی از شهرستان های همجوار نیز برای ادای احترام به این چهار تن در مراسم تشیع پیکر آنها حضور داشتند و با احترام کامل آنها را بدرقه کردند اما یک عده معلوم الحالی که خیلی محدود بودند و آنها را از فرهنگ مردم متدین شهرستان مریوان جدا می دانم خود را با شعارهای دشمن همسو کردند و رفتار آنان مورد شماتت مردم نیز قرار گرفت.

وی بیان کرد : مردم شهرستان مریوان همواره در تمامی عرصه های موجود با نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران همراه بوده و خواهند بود و در زمان های مختلف نگذاشته اند که دشمنان بر این خاک نفوذ کنند.

وی تصریح کرد : از سوی پزشکی قانونی که اخیرا پیگیر موضوع نیز بوده ایم خفگی بر اثر دود به عنوان نظریه اول مطرح شده است که جواب پزشکی قانونی به صورت قطعی در روزهای اخیر به نظر مردم خواهد رسید.

در بین مردم گفته می شود که افرادی برای ساخت زغال گاها اقدام به جنگل های موجود می کنند آیا امکان دارد که آتش سوزی اخیر از این طریق بوده باشد ؟

فرماندار شهرستان مریوان گفت : در سال های اخیر چند تن از افرادی سودجو که مشغول آتش زدن جنگل و مراتع این شهرستان برای ساخت زغال و فروش آنها اقدام کرده بودند دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شده اند و با در نظر گرفتن این امر احتمال این امر که فردی یا افرادی برای تخریب جنگل ها در راستای ساخت زغال اقدام کرده باشند وجود دارد.

در برخی از کانال های معاند سخن از دستگیری و اعدام آرمان غفوری توسط اداره اطلاعات شده است آیا ایشان اعدام شده است ؟

فرماندار شهرستان مریوان گفت : برخی از رسانه ها و کانال های تلگرامی که دشمن آرامش این مردم هستند در چند روز اخیر با استفاده از وضعیت پیش امده (آتش سوزی) این مطلب را انتشار دادند که بنده با تحقیقات و استعلام صورت گرفته از اداره اطلاعات کذب محض بودن موضوع را اعلام می کنم

محمد شفیعی بیان کرد : اداره اطلاعات با مردم و برای مردم خدمت می کنند و بارها موضوعاتی وجود داشته است که آنها با روشنگری و حضور در بین مردم از ایجاد یک مشکل بزرگ برای خانواده هایی جلوگیری کرده اند و باعث آرامش آن خانواده ها و جامعه شده اند.

شفیعی افزود : در نظام جمهوری اسلامی ایران دارای ارکان سه قوا هست سه قوه مقننه، مجریه و قضائی است که هر اجرایی سلبی صورت گیرد باید با دستور قضایی انجام شود لذا خانواده آرمان غفوری یا هر فردی دیگر می توانند به دستگاه قضایی مراجعه نموده و مراحل قانونی را طی کرده و برای ملاقات فرزند خود در هر جایی که باشد اقدام کنند یا تلفنی با وی صحبت کنند.

بازدید [ 695 ]
برچسب ها