اخبار

دروازه مشترک مرزی بهترین راه برای تسهیل تجارت در مرزها

دیداراستاندار کردستان ، رئیس کل گمرک ایران،نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی،معاونین استاندار و سرپرست فرمانداری مریوان با تجار و بازرگانان در مرزی بین المللی باشماق مریوان
دروازه مشترک مرزی بهترین راه برای تسهیل تجارت در مرزها

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مریوان استاندار کردستان ، رئیس کل گمرک ایران،نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی،معاونین استاندار و سرپرست فرمانداری مریوان  با تجار و بازرگانان در مرزی بین المللی باشماق مریوان دیدار و گفتگو کردند.


نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی در این نشست خواستار توجه ویژه به حل مشکلات گمرک باشماق مریوان شد و افزود: نبود مدیریت واحد در گمرک باشماق مریوان یکی از عمده ترین مشکلات این گمرک بین المللی است.

منصور مرادی با انتقاد از وضعیت زیرساخت ها و جاده های منتهی به مرز باشماق، گفت: سال قبلی ۹ مقام کل گمرکات کشوری به مریوان آمدند اما خروجی مناسبی برای این گمرک نداشت که امیدواریم آقای دکتر اشرفی با دست پر شهر مریوان را ترک کنند.

استاندار کردستان هم حضور همزمان دو معاون وزیر را نشان از اهمیت مرز باشماق برای استان کردستان بالخص شهر مریوان قلمداد کرد و گفت: در گذشته نوع نگاه به این مرز، نگاه درستی نبوده است و بخش خصوصی ما همچنان دچار مشکل است.

بهمن مرادنیا با بیان اینکه سازماندهی مرز بین المللی باشماق مریوان باید در اولویت باشد، تصریح کرد: با توجه به احتمال منطقه آزاد شدن شهر مریوان، باید تمام تلاش ها در جهت حل مشکلات و ایجاد زیرساخت ها بکار گرفته شود.

مدیرکل پایانه های کشور هم با بیان اینکه بنده ۱۰ سال پیش از این جاده تردد و از مشکلات و مناسب نبودن این مسیر به خوبی آگاهم  گفت: قطعا بنا بر چیزی که مشاهده کردیم، تلاش میکنیم زیرساخت های لازم را فراهم و تسهیل ببخشیم.

حسن نیا از نصب چند گاردریل در محورهای اصلی مریوان خبر داد و افزود: به دلیل ترانزیتی و بین المللی بودن این مسیر، باید هرچه زودتر موانع برطرف و این گاردریل ها خصوصا در محورهای کوهستانی نصب شود.

ئیس کل گمرک ایران گفت : گمرک از توسعه مبادلات مرزنشینان حمایت می کند و بهترین راه برای تسهیل تجارت در مرزها دروازه مشترک مرزی است .

 مهدی میر اشرفی در بازدید از مرز باشماق مریوان و در جمع تجار و بازرگانان این نقطه صفر مرزی در استان کردستان با بیان این مطلب افزود : کشور عراق  یکی از مهمترین شرکای اصلی و عمده تجاری ایران است که تا پایان سال انتظار می رود بیش از ۱۰ میلیارد دلار صادرات کالا به این کشور انجام شود  که حدود نیمی از این کالاها از مرز باشماق  به کشور عراق صادر می گردد .
وی افزود : گمرک ایران  نسبت به مرز باشماق عنایت ویژه ای خواهد داشت. این منطقه بضاعت لازم  و کافی جهت توسعه تجارت و توریسم را دارد.

میر اشرفی ادامه داد :  در دنیا علاوه بر بحث تسهیل تجارت بحث مدیریت هماهنگ مرزی بسیار مورد توجه و یک راه حل موثر در حل چالش های موجود به شمار می رود و مدیریت هماهنگ و یکپارچه مرزی و ایجاد دروازه مشترک مرزی از مهمترین مسائل مد نظر گمرک ایران خواهد بود.

دکتر میراشرفی از اختصاص یک دستگاه ایکس ری تا پایان اسفندماه به گمرک باشماق مریوان خبر داد.

بنابراین گزارش در این جلسه تجار و بازرگانان از حضور میر اشرفی و هیات همراه در مرز باشماق مریوان و پیگیری و رفع مشکلات و ارائه پیشنهادات مناسب برای تسریع و تسهیل تجارت با کشور عراق تشکر و قدردانی کردند . همچنین فعالان اقتصادی عملکرد گمرک باشماق را قابل تحسین ارزیابی و از خدمات کارکنان این گمرک تقدیر و تشکر کرد.

برچسب ها