اخبار

خدمات دولت تدبیر و امید در حوزه کشاورزی در مریوان چشمگیر است

مراسم تجلیل از نمونه های روستایی و تولید کنندگان برتر بخش کشاورزی شهرستان مریوان با حضور آرتیکاس اقبال سرپرست فرمانداری ، امام جمعه ، رئیس جهاد کشاورزی و دیگر مسولین شهرستان در سالن تبلیغات اسلامی برگزار شد.
خدمات دولت تدبیر و امید در حوزه کشاورزی در مریوان چشمگیر است

آرتیکاس اقبال در مراسم تجلیل از کشاورزان نمونه شهرستان:
خدمات دولت تدبیر و امید در حوزه کشاورزی در مریوان چشمگیر است 
به گزارش روابط عمومی فرمانداری:سرپرست فرمانداری شهرستان مریوان که پیش‌از ظهر امروز   98/03/28 در آیین تجلیل از کشاورزان نمونه شهرستان مریوان حاضر شده بود از خدمات دولت تدبیر و امید در حوزه کشاورزی در این شهرستان مرزی دفاع کرد.

به مناسبت هفته جهاد کشاورزی مراسم تجلیل از کشاورزان و تولیدکنندگان برگزیده و نمونه مریوان از سوی اداره جهاد کشاورزی شهرستان در سالن آمفی‌تئاتر تبلیغات اسلامی برگزار شد. در این مراسم از 29 فعال حوزه تولید و کشاورزی تجلیل شد.

 مدیر جهاد کشاورزی مریوان که به عنوان نخستین سخنران این مراسم پشت تریبون قرار گرفته بود مهمترین شاخص‌های انتخاب فعالان نمونه را تشریح کرد.
عزیز هاشمی گفت: امروز از 19 فعال حوزه تولید کشاورزی تجلیل می‌شود که نه نفر از آنها در سطح استان به عنوان نمونه انتخاب شده‌اند و از میان این تعداد نیز دو نفر به کسب مقام برتر کشوری نایل آمده‌اند که موجب مباهات شهرستان و استان است.
هاشمی ادامه داد: هدف از چنین مراسماتی تقویت و توسعه راهبرد امنیت غذایی کشور است که یکی از متولیان اصلی این راهبرد جهاد کشاورزی می‌باشد.
وی افزود: هدفمندسازی و تعمیم دانش و بینش تولیدکنندگان برتر کشاورزی به دیگر فعالان این حوزه از دیگر اهداف مراسم تجلیل از برگزیدگان است، همانطور که فرهنگ‌سازی در استفاده از روش‌های نوین آبیاری و مدیریت علمی فرآیند کشت، داشت و برداشت میان کشاورزان شهرستان از دیگر اهداف است.
مدیر جهاد کشاورزی مریوان ابراز امیدواری کرد که این قسم تجلیل‌ها موجب رشد و توسعه کشاورزی شهرستان شده و سهم مریوان از تولید کشاورزی کشور ارتقاء یابد.

امام جمعه مریوان دومین سخنران مراسم تجلیل از برگزیدگان حوزه کشاورزی شهرستان مریوان بود. ماموستا شیرزادی که خود به عنوان یکی از 29 برگزیده و فعال کشاورزی در این مراسم حضور داشت گفت: امیدوارم مسئولان و کارگزاران فقط و فقط هدف خدمت به مردم را فرا راه خود قرار دهند و در این مسیر از هیچ کوششی فروگذار نکنند و تحت تاثیر اقدامات حاشیه‌سازان قرار نگیرند.

ماموستا شیرزادی با اشاره به آیات و روایات اسلامی بر اهمیت تولید - به‌ویژه در حوزه کشاورزی- تاکید کرد و گفت: کسانی که با رعایت حلال و حرام به فعالیت تولیدی می‌پردازند نه‌تنها در زندگی اجتماعی تاثیر مثبت دارند بلکه اجر و پاداشی والا نزد پروردگار دارند و کشاورزان و مسئولان توجه داشته باشند که هر نوع فعالیت در حوزه تولید و عمران جامعه صدقه جاریه است.

امام جمعه مریوان به اهمیت تولید محصولات ارگانیک و سالم هم اشاره کرد: بیماری‌های جدید و مهلکی چون آلزایمر محصول تغذیه ناسالم است که ریشه در بخش کشاورزی دارد و مسئولان و کشاورزان وظیفه اجتماعی و دینی دارند بحث تولید ارگانیک و سالم محصولات کشاورزی را جدی بگیرند.

یکی از برگزیدگان و سخنرانان مراسم تجلیل از کشاورزان شهرستان مدیرعامل «صندوق اعتبارات خرد زنان روستای چور» بود که گزارشی از فعالیت آن ارایه داد. نقلی رحمانی گفت: این صندوق در سال 1387 با 23 عضو شروع به کار کرد که اعضای آن امروز به 98 نفر رسیده و از این تعداد 73 عضو فعال هستند.

رحمانی افزود: صندوق اعتبارات خرد زنان روستای چور تاکنون 200 میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت کرده است و مجموع فعالیت این صندوق موجب شده که به‌عنوان نمونه و الگویی موفق در سطح استان و کشور محل رجوع و مشاوره علاقه‌مندان قرار گیرد.

این فعال حوزه اشتغال زنان در پایان تصریح کرد: از مردان جامعه‌مان این انتظار وجود دارد که فعالیت تولیدی و اشتغال زنان را تشویق و ترویج کنند و مطمئن باشند که در صورت رونق اشتغال زنان زندگی خانوادگی و اجتماعی موفق‌تر و شادتری را تجربه خواهند کرد.

سرپرست فرمانداری شهرستان مریوان آخرین سخنران آیین گرامیداشت هفته جهاد کشاورزی بود. آرتیکاس اقبال ضمن تبریک این هفته به فعالان و مسئولات مربوطه گفت: ایده تاسیس صندوق اعتبارات خرد روستایی برای نخستین‌بار در استان کردستان شکل گرفت و به دیگر نقاط میهن و حتی کشورهای همسایه رسوخ کرد و شایسته است اهتمامی جدی در راستای توسعه این ایده در مناطق روستایی شاستان و شهرستان صورت گیرد.

اقبال در ادامه مهمترین چالش حوزه کشاورزی شهرستان را مرزی بودن این خطه دانست و گفت: متاسفانه تا زمانی که رویکرد مردم نسبت به این موضوع تغییر نکند اتفاق قابل توجهی را نمی‌توان متصور شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از اقدامات دولت تدبیر و امید در حوزه کشاورزی شهرستان مریوان دفاع کرد: دولت تدبیر و امید در راستای توسعه کشاورزی مریوان خدمات راهبردی و مهمی را ارایه داده و یا در حال ارایه آن است که مهترین آنها انتقال آب سد گاران به دشت بیلو است. 

سرپرست فرمانداری شهرستان مریوان ادامه داد: از دیگر اقدامات چشمگیر این دولت در حوزه کشاورزی شهرستان آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم جهت کشت مکانیزه و مدرن زمین‌های پایاب سد گاران است که با بهره‌برداری از آن تحول عظیمی در تولید محصولات کشاورزی در سطح شهرستان مریوان صورت خواهد گرفت.

آرتیکاس اقبال در خاتمه به آیین تجلیل از برگزیدگان و فعالان حوزه تولید کشاورزی اشاره کرد و گفت: قطعا همکاری و همیاری فعالان حوزه تولید کشاورزی و نهادهای دولتی مربوطه شکل‌گیری جمع نخبه حاضر را موجب شده است و بایستی این رویکرد پشتیبانی و تقویت شود؛ همچنان که انتظار است در راستای فرهنگ‌سازی موثرتر چنین مراسمات و آیینی در آینده باشکوه‌تر برگزار شود.

چنانچه پیشتر اشاره شد در پایان مراسم از 29 فعال برگزیده حوزه تولید کشاورزی تجلیل شد.

 

بازدید [ 454 ]
برچسب ها