اخبار

جلسه کمیسیون بانوان در شهرستان مریوان برگزار شد

ظهر روز سه شنبه مورخ 8/5/98 جلسه کمیسیون بانوان شهرستان مریوان با حضور آرتیکاس اقبال سرپرست فرمانداری مریوان، سرکار خانم آژیر مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری کردستان و جمعی از نمایندگان بانوان شهرستان با دستور کار تشکیل پارلمان بانوان استان کردستان در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.
جلسه کمیسیون بانوان در  شهرستان مریوان برگزار شد

 به گزارش روابط عمومی فرمانداری مریوان  ظهر روز سه شنبه مورخ 8/5/98 جلسه کمیسیون بانوان شهرستان مریوان با حضور آرتیکاس اقبال سرپرست فرمانداری مریوان، سرکار خانم آژیر مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری کردستان و جمعی از نمایندگان بانوان شهرستان با  دستور کار تشکیل پارلمان بانوان استان کردستان در  سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

آرتیکاس اقبال، سرپرست فرمانداری شهرستان مریوان در این جلسه گفت: 
براین باور هستم که در حوزه بانوان و امور مربوط به جامعه زنان مریوان کار چندانی صورت نگرفته و احساس می‌کنم فعالیت در این حوزه تاکنون زیاد جدی گرفته نشده است و  با رویکرد مثبتی که مجموعه دولت محترم تدبیر و امید نسبت به زنان و رونق و احیاء نقش بانوان در جامعه دارد بستر مناسب برای فعالیت موثر این بخش مهم از جامعه مریوان فراهم است و مجموعه دولت از آن حمایت می‌کند.

 سرپرست فرمانداری در ادامه عنوان کرد:در  دوره حاضر شورای اسلامی شهر مریوان دو نفر به نمایندگی از بانوان حضور دارند. اگر این آمار را مقایسه کنیم با وضعیت حضور بانوان در ترکیب شورای شهر سنندج به تاثیرگذاری فعالیت زنان در شهرستان مریوان رهنمون می‌شویم. مدیریت یکی از دو بیمارستان موجود در سطح شهرستان در دست بانوان مریوانی است. همچنین آنها در حوزه کارآفرینی و اشتغال و تولید نیز فعالیت‌های شاخصی را ارایه می‌دهند که تعاونی تولید زنان خانه‌دار روستای چور از مهمترین آنهاست.
حضور بانوان مریوان در رده‌های مدیریتی شهرستان قابل قبول نیست و نمود این وضعیت در اداراتی مثل آموزش و پرورش بیشتر است و برای ارتقای نقش و حضور زنان مریوان در رده‌های مدیریتی خواهان توجه و پیگیری سرکار خانم آژیر در مرکز استان هستیم.
سرکار خانم آژیر، مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری کردستاندر این جلسه گفت: اولین مصوبه شورای عالی اداری کشور در ابتدای آغاز به‌کار دولت تدبیر و امید اختصاص سهمیه 30 درصدی تصدی مناصب مدیریتی به بانوان است. خوشبختانه سیاست مجموعه دولت در استان هم در راستای اجرای این مصوبه است که آخرین مورد آن انتصاب دکتر یزدانی در مدیریت اداره کل استاندارد استان کردستان می‌باشد.
عملیاتی کردن مصوبه فوق در سطح شهرستان‌ها را به‌صورت مرتب و دوره‌ای رصد می‌کنیم و گزارش آن را به مقامات ارشد استان می‌دهیم.
با شروع به کار دولت یازدهم اتفاقات مثبتی در حوزه زنان و خانواده را شاهد بودیم که کماکان ادامه دارد. یکی از مهمترین این اتفاقات و برنامه‌ها اجرای طرح تاب‌آوری اجتماعی بانوان از سال 1394 در سطح استان کردستان است.
مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری کردستاندر در ادامه صحبت های خود خاطرنشان کرد : دستور کار اصلی جلسه کمیسیون بانوان شهرستان مریوان تمهید مقدمات تشکیل پارلمان زنان کردستان است.که  ایده تشکیل این مجموعه نخستین‌بار از مشهد شروع شد و ویژگی‌های فرهنگ مترقی استان و زنان آن اقتضای تشکیل پارلمان یا مجمع مشورتی زنان را دارد. هدف از تشکیل چنین مجمعی جلب و جذب مشارکت‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بانوان استان است. توسعه نقش زنان استان در سطوح عالی مدیریت استان هدف دیگری است که از تشکیل پارلمان زنان استان انتظار می‌رود. ارکان این پارلمان عبارتنداز: مجمع عمومی، هیات رییسه، کمیسیون‌های پنج‌گانه.
در ادامه این جلسه چند نفر از نمایندگان زنان شهرستان مسایل و مشکلات حوزه زنان و خانواده مریوان را تشریح کردند و در خاتمه در راستای تشکیل پارلمان زنان کردستان مقرر گردید که نسبت به شناسایی و معرفی تعداد 45 نفر از بانوان – به نمایندگی از تمامی بانوان فعال در حوزه‌های ورزشی، علمی، فرهنگی، اجتماعی، پزشکی، اداری و ... – به فرمانداری اقدام و در نهایت جلسه مجمع عمومی با حضور این 45 نفر برگزار و ارکان تشکل مستقر شود.
در ادامه آرتیکاس اقبال سرپرست فرمانداری مریوان، سرکار خانم آژیر مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری کردستان و هیات همراه در راستای شعار سال 98، رونق تولید، از کارگاه تولیدی بافندگی و کارآفرینی آرتا، کارگاه آموزش نرم‌افرازی ماندگار، و کارگاه بافندگی و تولید کلاش که همگی توسط بانوان در سطح مریوان فعال هستند، بازدید کرده و از نزدیک در جریان روند فعالیت و مسایل پیش‌روی آنها قرار گرفتند.

برچسب ها