اخبار

جلسه کمیته شهرستانی مبارزه با بیماری آنفولانزا در فرمانداری مریوان برگزار شد

جلسه کمیته شهرستانی مبارزه با بیماری آنفولانزا به ریاست آرتیکاس اقبال سرپرست فرمانداری و با حضور مدیران، مسئولان و نمایندگان همه ادارات و نهادهای متولی در محل سالن جلسات فرمانداری مریوان برگزار شد.
جلسه کمیته شهرستانی مبارزه با بیماری آنفولانزا در فرمانداری مریوان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مریوان : جلسه کمیته شهرستانی مبارزه با بیماری آنفولانزا به ریاست آرتیکاس اقبال سرپرست فرمانداری و با حضور مدیران، مسئولان و نمایندگان همه ادارات و نهادهای متولی در محل سالن جلسات فرمانداری مریوان برگزار شد.

ایوب غلامی رییس شبکه بهداشت و درمان مریوان در این جلسه گزارشی از آخرین وضعیت بیماری در سطح شهرستان ارایه داد. وی تاکید کرد: راه های انتقال بیماری آنفولانزا ساده است و به همین میزان هم راه‌های کنترل و مقابله با آن هم بسیار ساده است که مهمترین اآنها رعایت بهداشت فردی است و امیدوارم با همکاری مردم این موج از بیماری آنفولانزا را پشت‌سر گذاریم.

حمید پرتوی رییس مرکز بهداشت مریوان هم در این جلسه نکاتی به شرح زیر مطرح کرد:

- با توجه به اینکه ویروس آنفولانزای شایع در سطح شهرستان به آسانی از طریق تماس مستقیم فرد با فرد آلوده یا محل آلوده انتقال می‌یابد باید افرادی که ضن آلودگی به ویروس را دارند از حضور در محل کار، مدرسه، مسجد و دیگر مکان های تجمع خودداری شود.

- پایش و کنترل شیوع ویروس در مدارس و مهد کودک‌ها باید به فوریت اجرایی شود چرا که خردسالان از مهمترین گروه‌های پرریسک در زمینه ابتلا به ویروس آنفولانزا هستند. همچنین کنترل و پایش وضعیت سربازها هم اهمیت دارد.

- رعایت بهداشت فردی مهمترین ابزار کنترل ویروس آنفولانزا است. ۹۵ درصد موارد آنفولانزا در افراد مبتلا خودمحدود شونده است و فرد مبتلا 2 الی 3 روز درگیر بیماری است.

- اهمیت بیماری آنفولانزا در سرعت انتشار آن است. این بیماری در اروپا، باتوجه به سطح مطلوب رعایت بهداشت فردی، ظرف ۲ الی ۳ هفته کنترل شد.

 

آرتیکاس اقبال سرپرست فرمانداری مریوان در این جلسه گفت: از آنجا که رعایت بهداشت فردی اصلی‌ترین ابزار و راه کنترل و مقابله با بیماری آنفولانزا است آموزش صحیح این رعایت از سوی مراجع و کارشناسان معتبر از طریق رادیو مریوان ضرورت دارد.

وی تاکید کرد: برای اثربخشی این موضوع پیشنهاد می‌شود برنامه رادیو درباره بیماری آنفولانزا از طریق بلندگوی مساجد محلات به اطلاع مردم رسانده شود.

اقبال اسرپرست فرمانداری  مریوان فزود: تبلیغات موثر در فضای مجازی درباره بیماری هم به عنوان مکمل برنامه‌های مرکز رادیو مریوان مورد توجه باشد و مدیران سلامت شهرستان با دعوت خبرنگاران و مسئولان کانال‌های خبری نسبت به اطلاع‌رسانی درباره بیماری اقدام کنند.

سرپرست فرمانداری در پایان تاکید کرد: با توجه به اینکه شایعاتی مبنی بر شیوع آنفولانزای فوق‌حاد پرندگان در سطح شهرستان انتشار یافته - گرچه این شایعات هنوز از سوی مراجع رسمی و معتبر تایید نشده - ادارات محیط زیست و دامپزشکی نسبت به پایش و کنترل وضعیت اهتمام جدی داشته باشند تا از تشدید وضعیت جلوگیری شود.

برچسب ها