اخبار

اولین کنگره بزرگداشت یاد علامه ملا محمد باقر بالک برگزار می شود

هشتمین جلسه شورای اداری مریوان با حضور اعضای شورای تامین شهرستان ،امام جمعه و روسای ادارات در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.
اولین کنگره بزرگداشت یاد علامه ملا محمد باقر بالک برگزار می شود

فرمانده سپاه شهرستان مریوان اظهار کرد : در راستای برجسته نمودن مفاخر فرهنگی این شهرستان اولین کنگره بزرگداشت علامه ملا محمدباقر بالک مشهور به مدرس کردستانی برگزار خواهد شد.

سرهنگ شکیبا سلیمی در جلسه شورای اداری شهرستان مریوان که صبح امروز در محل سالن جلسات فرمانداری مریوان و با حضور مسئولان این شهرستان برگزار شد با ابراز این خبر عنوان کرد : اولین کنگره علمی بزرگداشت فقیه و ادیب معاصر ورد علامه ملا محمدباقر بالک مشهور به مدرس کردستانی در راستای معرفی مفاخر مریوان برگزار خواهد شد.

سرهنگ سلیمی افزود : اولین کنگره بزرگداشت یاد علامه ملا محمدباقر بالک روز شنبه مورخ 30 دی ماه سالجاری و با حضور برخی از شاگردان این فقیه و همچنین حضور برخی ازعلمای استان کردستان در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مریوان برگزار می شود.

سلیمی با عنوان این نکته که این کنگره با همکاری مرکز بزرگ اسلامی شهرستان مریوان برگزار می شود خاطرنشان کرد : پس از این که فراخوان ارسال مقاله به این همایش در ماه های پیش اعلام شد از سوی نخبگان، دانشجویان و برخی از علاقه مندان به فرهنگ و ادب کوردی مقالات خود را به دبیرخانه این کنگره ارسال نمودند.

وی تصریح کرد : از مقاله های ارسالی به دبیرخانه این کنگره تعداد 8 اثر به عنوان اثرات برتر برای ارائه در این کنگره انتخاب شده اند.

فرمانده سپاه مریوان با اشاره به جایگاه علمای دینی و ادبی در بین مردم اظهار کرد : فقیه علامه ملا محمدباقر بالک یکی از شخصیت های مهم دینی و ادبی بوده است که همواره برای احیای اتحاد بین مردم گام های ارزشمندی برداشته است.

سرهنگ شکیبا سلیمی بیان کرد : در دین مبین اسلام انسان های فاخر و روحانی همواره از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده انمد و این امر نیز در بین امت اسلامی به ویژه در آداب اسلامی ملت ایران همواره رعایت شده است.

سرهنگی سلیمی با اشاره به این نکته که مدیران و مسئولان شهرستان مریوان بهترین تعامل را با سپاه پاسداران این شهرستان دارند بیان کرد : برگزاری همایش بزرگداشت یاد و خاطره نخبگان فرهنگی، دینی و مذهبی و روحانیون می تواند باعث شناخت بیش از پیش نسل های جدید با ادیبانی باشد که در گذشته زندگی می کرده اند.

سلیمی با اشاره به تالیف های علامه ملا محمدباقر بالک مشهور به مدرس کردستانی اظهار کرد : معرفی این عالم فاخر مریوانی به نسل های جدید از مهمترین اهداف برگزاری این همایش است و همچنین گردآوری آثاری که از وی هنوز انشار نیافته است از دیگر اهداف این همایش است.

وی تصریح کرد : بازخوانی و بازشناسی ظرفیت های پیدا و پنهان تفکرات و اندیشه های علامه ملا محمدباقر بالک و همچنین احیاگری فرهنگ وحدت بین مذاهب از دیگر اهداف برگزاری این همایش بزرگ هستند.

وی در پایان سخنان خود اظهار کرد : برجسته سازی نقش علما در ترویج فرهنگ نبوی از دیگر اهداف برگزاری همایش می باشد./زریوار خبر

بازدید [ 721 ]
برچسب ها