اخبار

افتتاح تونل باغان بزرگترین تونل غرب کشور

ظهر امروز یکشنبه ۱۸ آذرماه تونل باغان با حضور معاون وزیر راه، استاندار کردستان،سرپرست فرمانداری، فرماندهان نظامی و انتظامی، نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس، مسئولین شهرستانی، انجمن های مردم نهاد و جمعی از مردم بصورت نمادین یکبار دیگر عملیات پایان حفاری تونل انجام و رسما این تونل بزرگ افتتاح شد.
افتتاح تونل باغان بزرگترین تونل غرب کشور
به گزارش روابط عمومی فرمانداری مریوان به نقل از خبر گزاری ایرنا مراسم اتمام عملیات حفاری بزرگترین تونل غرب کشور روز یکشنبه با حضور خیرالله خادمی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیر بناهای حمل و نقل کشور، بهمن مرادنیا استاندار کردستان و جمعی از اعضای انجمن های زیست محیطی شهرستان مریوان در محل این تونل برگزار شد.
نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: جاده سنندج - مریوان با اعتبارات ویژه ای در حال تکمیل است و با اینکه میانگین تخصیص اعتبارات به طرح های عمرانی کشور 37 درصد کاهش داشته اما این طرح توانسته 50 درصد اعتبارات خود را دریافت کند.
منصور مرادی افزود: انتظار می رود وزارت راه و شهرسازی در کنار تکمیل جاده سنندج - مریوان طرح های کامیاران - مریوان، سروآباد - پاوه - نوسود و احداث تونل اورامانات را به صورت ویژه در دستور کار قرار دهد.
وی همچنین از به مناقصه رفتن 70 کیلومتر از جاده های روستایی مریوان در سال جاری خبر داد و افزود: انتظار می رود دولت تلاش بیشتری برای توسعه راه های این شهرستان انجام دهد.

** جاده مریوان سنندج نیازمند 1200 میلیارد ریال اعتبار است
مشاور طرح جاده سنندج - مریوان نیز در این مراسم گفت: عملیات اجرایی اکنون در 52 کیلومتر از جاده جدید مریوان - سنندج در حال انجام است که اتمام آن نیازمند یک هزار و 200 میلیارد ریال اعتبار است.
مظفر بیگلر اضافه کرد: در صورت تامین این میزان اعتبار پیمانکاران ظرفیت اتمام عملیات اجرایی را در مسیر تیژ تیژ گاران تا شهریور 98 را دارند.
وی افزود: تاکنون 2 هزار و 360 میلیارد ریال اعتبار از چهار هزار و 600 میلیارد ریال مورد نیاز آن برای این طرح هزینه شده که ادامه اتمام طرح تا پایان یک هزار و 200 میلیارد ریال اعتبار دیگر نیاز دارد.
بیگلر تاکید کرد: احداث کنار گذر شرقی مریوان از ضرورت های تکمیل این طرح است تا بتوانیم مرز رسمی باشماق را به مرکز کشور بدون رد شدن خودروهای ترانزیتی از مرکز شهر متصل کنیم.
مشاور طرح جاده سنندج - مریوان اظهار داشت: به همین منظور کنار گذر شرقی مریوان برای اتصال به مرز رسمی باشماق به طول 32 کیلومتر با عرض 12 متر مطالعه شده و با یک هزار و 90 میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز آماده مناقصه گذاری است.
بیگلر یادآور شد: این طرح به طول حدود 100 کیلومتر به سه بخش تقسیم شده که 35 کیلومتر آن در حال مطالعه، 10 کیلومتر برای اصلاح، مطالعه شده و آماده مناقصه است و بخش سوم نیز به طول 52 کیلومتر از سه راهی تیژ تیژ گاران تا مریوان است.
وی گفت: بخش سوم طرح هم اکنون در حال احداث است که بیشتر مسیر آن همراه با سه دستگاه تونل در حال اتمام است.
بیگلر اضافه کرد: تنها تونل باغان این مسیر یک هزار و 942 متر است که عملیات حفاری در یک هزار و 886 متر آن انجام شده و بقیه مسیر نیز شامل کانال های آن است.
 تونل باغان به طول یک هزار و 884 متر با احتساب متعلقات آن یک هزار و 943 متر بزرگترین تونل در غرب کشور و یکی از بخش‌های مهم و حیاتی پروژه سنندج - مریوان است.
برای ساخت این تونل در مجموع 730 میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته که تاکنون 500 میلیارد ریال آن هزینه شده است.
عملیات اجرایی حفاری تونل باغان از 20 مرداد سال 96 آغاز شد و در کمتر از 16 ماه به پایان رسید، عرض این تونل 10 متر و 50 سانتی متر و ارتفاع مفید آن 5 متر و 80 سانتی متر است.
این تونل ضمن کاهش هفت کیلومتری مسیر پر پیچ و خم محور قدیم سنندج - مریوان از تصادفات و سوانح بالای این محور بطور چشمگیری می کاهد.
طول طرح احداث جاده سنندج - مریوان موسوم به تیژ تیژ - گاران 52 کیلومتر است که شامل سه تونل همرو، گزردره و باغان است که هم اکنون حفاری هر سه تونل به پایان رسیده است.
پروژه احداث جاده جدید سنندج - مریوان (تیژتیژ، گاران) در حال حاضر 71 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای تکمیل آن چهار هزار و 160 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
تا پایان سال گذشته، 2 هزار و 360 میلیارد ریال برای ساخت این جاده ارتباطی هزینه شده و در سال جاری یک هزار میلیارد ریال اعتبار به این طرح اختصاص یافته است.
جاده فعلی سنندج به مریوان با 125 کیلومتر طول، دارای پیچ های متعددی است که با بهره برداری از جاده جدید علاوه بر کاهش 25 کیلومتری طول مسیر، مدت زمان تردد از سنندج تا مریوان حدود 75 دقیقه کاهش می یابد./ایرنا

بازدید [ 828 ]
برچسب ها