باشگاههای ورزشی

درمریوان دو تیم فوتبال به نام خورشید زریبار و شهرداری مریوان فعال هستند. تیم فوتبال خورشید زریبار اخیرا" تأسیس شده و در مسابقات لیگ باشگاههای استان كردستان در سال 83 به مقام قهرمانی دست یافت. تیم فوتبال شهرداری مریوان كه قبلاً با نام فرمانداری در مسابقات شرکت می کرد در مسابقات زیر گروه‌ كشوری حضور دارند.

در رشته‌ی بدنسازی، كشتی و ورزش‌های رزمی، باشگاه شاهو، در رشته‌ی بوكس و شطرنج، باشگاه هه‌لو، در رشته‌ی شنا، باشگاه استخر زریبار، در رشته‌ی بیلیارد و بولینگ، باشگاه آریا و چند باشگاه دیگر از جمله همراهان، امپراطور، تك‌تن و پوریای ولی در رشته‌های رزمی و بدنسازی فعال هستند.

هیئت‌های ورزشی

در سال 84 تعداد 26 هیئت در شهرستان فعال بوده كه از این تعداد 16 هیئت به آقایان و 7 هیئت به بانوان اختصاص دارد. در سال 87 تعداد هیئت ها به 35 هیئت افزایش یافته است و در سال 87 4 مقام قهرمانی کشوری در رشته دو صحرانوردی، شنا، سه گانه و رزمی بدست آمده است. در مسابقات استانی والیبال خواهران مقام دوم و سوم تیمی و تکواندو خردسالان مقام اول و فوتبال مقام دوم و بدمینتون مقام چهارم و بسکتبال مقام دوم را کسب کرده اند. در رشته شطرنج مقام اول المپیادایرانیان را ورزشکار مریوانی کسب نمود.

این هیئت‌ها عبارتند از كاراته، شطرنج، هندبال، بدمینتون، بوكس، تكواندو، دو میدانی، كشتی، تنیس روی میز، والیبال، فوتبال، جودو، ژیمناستیك، قایقرانی، شنا، كوهنوردی و ورزشهای رزمی، وزنه‌برداری و ورزشهای همگانی می‌باشد. این هیئت‌ها همگی فعال هستند.در زمینه ورزش بانوان نیز هیئت‌های هندبال، كوهنوردی،آمادگی جسمانی، تنیس روی میز، بدمینتون، ژیمناستیك، والیبال و ورزشهای رزمی فعالیت دارند.

بالا

سرانه‌ی فضای ورزشی

متراژ اماكن ورزشی روباز این شهرستان 18086 مترمربع و متراژ اماكن سرپوشیده 4172 مترمربع است. سرانه‌ی فضای ورزشی نسبت به كل جمعیت شهرستان 143/0 مترمربع است. سرانه‌ی زمین چمن ورزشی نسبت به جمعیت 066/0 مترمربع است. این در حالی است كه تنها 1680 مترمربع فضای ورزشی در این شهرستان در حال ساخت و آماده‌سازی است.

بالا

اماكن ورزشی

  • مجموعه‌ی ورزشی استادیوم زاگرس كه شامل زمین چمن ـ پیست دو میدانی خاكی ـ سالن چند منظوره ـ سالن بدنسازی، سالن كشتی و زمین‌های روباز حصاركشی شده ویژه بدمینتون، بسكتبال، هندبال، والیبال و فوتسال است.در این مجموعه فنداسیون احداث استخر و خوابگاه 60 تختخوابی به صورت ناتمام باقی مانده است.
  • سالن ترخان‌آباد ویژه‌ی رشته‌های رزمی و ژیمناستیك.
  • سالن سرپوشیده دارسیران یك ویژه‌ بانوان.
  • سالن چند منظوره‌ پوریای ولی
  • استخر روباز (هر دومتعلق به اداره آموزش و پرورش).

در سال 1386 براساس مصوبات سفر ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران تاسیس دو باب سالن ورزشی تصویب شد و در اوایل سال 1386 عملیات اجرایی آنها آغاز شد و با صرف هزینه 13 میلیاردریالی تاکنون، اکنون آماده بهره برداری می باشد.

بالا