کشاورزی، صنعت و معدن

زراعت

زراعت در شهرستان مریوان بدلیل ویژگیهای طبیعی منحصر به خود از جمله زمینهای صاف ، هموار و مستعد در شمال و جنوب زریوار و همچنین ریزش نزولات جوی از وضعیت بسیار مطلوبی برخوردار است . مهمترین محصولات زراعی و مرسوم در شهرستان مریوان گندم ، جو ، برنج ، ارزن ، نخود ، یونجه ، توتون ، شبدر ، تنباكو ، سبزی و صیفی جات می باشند.آب مورد نیاز محصولات كشاورزی از منابع آبی شامل رودخانه های فصلی و دائمی ، چاههای عمیق حفر شده در شمال و جنوب دریاچه ، چاههای سطحی پراكنده ، چشمه سارها و قنوات تأمین می شود. كوچك بودن قطعات زراعی، عملا“ كاربرد ادوات كشاورزی و اجرای الگوی كشت منطقه ای را در این شهرستان با مشكل روبرو كرده است و بمنظور جمع آوری و مهار آبهای سطحی، زهكشی اراضی زهدار و یكپارچگی اراضی به اجرای طرحهای كوچك و بزرگ و ساماندهی امور مزرعه نیاز است.

شهرستان مریوان به علت كوهستانی بودن و داشتن ارتفاعات بلند و برفگیر دارای آبهای سطح الارضی فراوان می باشد. عمده منابع آبهای سطح الارضی شهرستان، چشمه ها و رودخانه های فصلی و دائمی می باشند. مهمترین رودخانه های این شهرستان كه تاثیر بسزایی در آبیاری محصولات كشاورزی منطقه دارند عبارتند از قزلجه سو ، چم انجیران ، شیان ، گردلان ، كاكوذكریا ، ده بنیاد ، هاله كوكان چناره و زریبار .

نظر به اینكه شهرستان مریوان دارای 13000 هكتار دشت در حاشیه دریاچه زریوار می باشد بمنظور استفاده بخش دولتی از منابع آبی و خاكی و در نهایت افزایش سطح تولید محصولات كشاورزی ، تاكنون با استفاده از اعتبارات بخش دولتی مقدار 1050 هكتار از اراضی شمال دریاچه، و جاده های بین مزارع مجهز گردیده اند.

نكته قابل توجه اینكه در اكثر روستاهای شهرستان كشاورزی تنها بمنظور تامین مایحتاج زندگی صورت می گیرد و دلیل عدم استفاده از ادوات كشاورزی پیشرفته ، عدم استفاده از كودهای شیمیایی سطح تولید محصولات كشاورزی پایین بوده و تنها در دشتهای اطراف دریاچه زریوار جلوه هایی از كشاورزی مكانیزه به چشم میخورد.

بالا

دامداری

شهرستان مریوان به دلیل واقع شدن در منطقه کوهستانی، داشتن آب و هوای مناسب ، تنوع پوشش گیاهی و برخورداری از مراتع سرسبز و پرعلف از دیرباز محل مناسبی برای دامپروری بوده و بعضی از مردم روستاها از طریق خرید، نگهداری و فروش دام، امرار معاش می نمایند. در این شهرستان در پایان سال 87 تعداد 425000 واحد دامی در حال فعالیت می باشندکه سالانه در حدود 29000 تن شیر خام 38000 تن گوشت قرمز و 5120 تن گوشت مرغ و 3/1 تن تخم مرغ و 64 تن عسل تولید می کنند. میزان کل تولید محصولات دامی 37987 تن در سال می باشد.

137000 هکتار مراتع درمریوان وجود دارد و 95672 تن علوفه خشک در سال تولید می نماید. در حال حاضر یک واحد کشتارگاه صنعتی با ظرفیت کشتار 1000 قطعه در ساعت با تعدا د50 نفر پرسنل مشغول به فعالیت می باشد که روزانه در حدود 18 تن گوشت به بازار تحویل می دهد. همچنین دو واحد نیمه صنعتی گاوداری با ظرفیت 400 راس دام در حال فعالیت می باشد .

در حال حاضر دو واحد شیلات ماهیان گرم آبی با ظرفیت 12 تن در سال فعال و با احتساب ظرفیت 185 تنی زریوار سالیانه 200 تن شیلات در شهرستان مریوان تولید می شود.

بالا

زنبورداری

شهرستان مریوان با داشتن مراتع غنی و سرسبز،پوشش گیاهی متنوع و داشتن باغهای پر درخت و سرسبز مکانی بسیار مناسب برای پرورش زنبور عسل می باشد. مردم این منطقه بعضا در کنار کار کشاورزی به زنبورداری هم می پردازند. در سال 1382 تعداد کلنی های مدرن زنبور عسل 2585 فروند و تعداد کلنی های بومی 6235 فروند گزارش شده است میزان تولید عسل در کلنی های مدرن 28 تن و در کلنی های بومی 33 تن بوده است مجموع تولید زنبور عسل در شهرستان مریوان در سال 82 به 61 تن و در پایان سال 1387  این مقدار به 64 تن در سال رسید.

 

بالا

وضعیت پرورش طیور

مردم این شهرستان در سالهای اخیر به منظور تولید گوشت سفید به پرورش طیور در مرغداریها روی آورده اند.

در حال حاضر 33 واحد مرغداری با ظرفیت کلی 731000 قطعه در ها دوره سالانه فعال بوده و 285 نفر در این واحد ها مشغول به کارند.

بالا

باغداری

شهرستان مریوان بدلیل وضعیت خاص آب و هوایی و داشتن رطوبت کافی یکی از نقاط مرتعی و جنگلی در استان است. شهرستان مریوان با داشتن 700 تا 800 میلیمتر بارندگی در سال ، اراضی با بافت مناسب، شیب دار بودن زمینهای کشاورزی، کوچک بودن اراضی کشاورزی یکی از مناطق مناسب استان کردستان جهت باغداری و باغبانی می باشد. خوشبختانه در سالهای اخیر توسعه باغات در این شهرستان در سطح وسیعی انجام گرفته و تولید محصولات گلخانه ای در این شهرستان پیشرفت چشمگیری داشته است. در چند دهه گذشته اکثر محصولات باغها را گردو و انگور تشکیل می داد. اما در سالهای اخیر باغدارن به کشت محصولاتی نظیر سیب، گلابی، گوجه فرنگی، گیلاس و توت فرنگی، بادام و هلو روی آورده اند. در زیر آمار سطح کشت محصولات باغی در شهرستان مریوان نشان داده شده است. مساحت باغات مریوان 3812 هکتار می باشد که 165 هکتار به محصولات دانه دار و 484 هکتار به محصولات هسته دار، 1930 هکتار به انگور دیم ، 110 هکتار به توت فرنگی ، 1040 هکتار به گردواختصاص داده شده است.

ردیفنام محصولسطح زیر کشت(هکتار)ردیفنام محصولسطح زیر کشت(هکتار)
1 انگور 1580 8 گوجه 15
2 گردو 510 9 گیلاس و آلبالو 20
3 سیب 64 10 آلو 10
4 گلابی 32 11 توت فرنگی 95
5 به 7 12 بادام 46
6 هلو 65 13 سنجد 5
7 زردآلو 60 14 محصولات گلخانه ای 15

مهمترین محصولات باغداران، گردو و توت فرنگی می باشد. از زمانهای گذشته مردم منطقه به کشت گردو این محصول استراتژیک مبادرت ورزیده اند و در این شهرستان باغهای گردو با قدمت صد ساله یافت می شود. کشت میوه توت فرنگی به دلیل زودرس بودن در شهرستان مریوان از اهمیت خاصی برخوردار است. به دلیل سریع الفاسد بودن و عدم وجود کارخانه های تبدیلی در این شهرستان هر ساله حدود 40 درصد از توت فرنگی باغداران فاسد می شود.

بالا

گیاهان دارویی

استفاده از گیاهان دارویی که به دلیل استفاده از داروهای صنعتی به فراموشی سپرده شده بود در سالهای اخیر در این شهرستان متداول شده است. نظر به اینکه استفاده از گیاهان دارویی هیچگونه عارضه ای ندارد تمایل به مصرف این نوع داروها افزایش یافته است. در چند سال اخیر کشت گیاهان دارویی در اراضی کشاورزی و حتی محیطهای گلخانه ای رواج پیدا کرده است. مهمترین گیاهان دارویی که در شهرستان مریوان کشت می شود عبارتند از همیشه بهار(officinialis) و calendula.

بالا

صنعت

شهرستان مریوان از نظر صنعتی در وضعیت مطلوبی قرار ندارد و بجز چند واحد كوچك و محدود صنایع فلزی ، نساجی ، صنایع چوب و صنایع غذایی ، كارخانه های بزرگ در این شهرستان وجود ندارد.

بالا

معدن

در 70 كیلومتری شرق شهرستان مریوان در روستای عبدالصمدی در بخش سرشیو بزرگترین معدن باریت ایران واقع شده است. معدن باریت Baso عبدالصمدی در سال 1380 كشف و در سال 1382 به ثبت رسیده و سالانه حداقل 30000 تن باریت از آن استخراج می شود. باریت در صنایع لوله سازی چاههای نفت و گاز ، صنعت داروسازی و صنعت رنگریزی كاربرد زیادی دارد .

بالا